Building Information Modeling

Nový prístup v metodike plánovania na simuláciu a optimalizáciu plánovacích a stavebných procesov budov na základe komplexných digitálnych modelov.

Building Information Modeling

Máloktorá iná téma vyvoláva v súčasnosti toľko rozruchu v stavebníctve ako Building Information Modeling (BIM). V tomto kontexte sa často hovorí aj o informačnom či digitálnom modely budovy, alebo o digitálnom plánovaní a stavaní. V odbornej tlači sa možno dočítať, že veľký význam, ktorý má BIM pre stavebníctvo už dnes, bude v budúcnosti ešte väčší. Zároveň sa mnohí projektanti obávajú, že ich BIM premôže alebo že sa od neho stanú závislými, pretože im chýba podrobnejší prehľad o možnostiach a potenciáloch využitia tejto metódy projektovania. Avšak tento dojem klame: z použitia BIM môžu profitovať všetci zúčastnení.

Čo je BIM a čo znamená?

Building Information Modeling (BIM) znamená nový prístup v metodike projektovania a nejedná sa iba o softvér, licenciu alebo certifikát. BIM znamená simuláciu a optimalizáciu plánovacích a stavebných procesov budov na základe komplexných digitálnych modelov. Pri správe budov počas celého životného cyklu ponúka BIM značné výhody oproti tradičným metódam projektovania, pretože umožňuje kedykoľvek prístup k podrobným informáciám o všetkých komponentoch budovy.

Čo to znamená pre prax?

Projektanti by sa mali pripraviť na nasledujúci krok v evolučnom vývoji pri navrhovaní budov a stavebných objektov. Vďaka BIM sa navrhovanie stane v budúcnosti podrobnejším, transparentnejším a bude si vyžadovať oveľa väčšiu mieru spolupráce. Digitálne modelovanie budov predpokladá fungujúcu IT infraštruktúru, na ktorú môžu pristupovať všetci účastníci plánovacieho procesu. Všetky údaje, výkresy, modely a dokumenty sa centrálne ukladajú a spravujú. Zmeny sú pre všetkých okamžite viditeľné.

Veľkou výhodou BIM je, že všetci účastníci projektu disponujú vždy rovnakým stavom informácií. Ak sa uskutočnia zmeny, prejavia sa okamžite v celom projekte. Ak sa zmenia napríklad dvere v databáze objektov, zmenia sa tieto dvere vo všetkých plánoch a dokumentoch, v ktorých boli použité. Takto sa už počas procesu plánovania výrazne zredukujú chyby a náklady na ich opravu vo fáze výstavby a zvýši sa spoľahlivosť plánovania.

Zúčastnení projektanti pritom spravidla využívajú rozsiahle databázy, z ktorých získavajú najrôznejšie konštrukčné prvky pre projektovanie, ktoré využívajú v projekčných programoch. Pri navrhovaní pomocou metodiky BIM sa majú tieto konštrukčné prvky a objekty používať centrálne, a to čo najpodrobnejšie a s jednotne zadefinovanými parametrami. V priebehu vývoja BIM sa nielen 3D modely objektov stávajú podrobnejšími, ale priamo do objektu sa ukladá aj celý rad ďalších informácií. Takto sú všetky informácie k dispozícii na jednom mieste – základ BIM. Na tomto mieste podporuje spoločnosť OBO Bettermann projektantov poskytnutím potrebných produktových dát pri plánovaní na rôznych platformách.

Hlavným protagonistom vývoja BIM je výrobca softvéru Autodesk, ktorý svoje softvérové riešenie Revit optimalizoval pre požiadavky plánovania s BIM. Pre Revit ponúka OBO Bettermann údaje, ktoré môžu zákazníci využiť pre projektovanie. Tieto údaje je možné stiahnuť na nasledujúcich platformách BIM:

 

Ak máte otázky týkajúce sa BIM a plánovacieho softvéru, kontaktujte nás!

Kontakt

infonoSpam@obo.sk